Start Doradztwo Aktualności VI Pałucki Festyn Ludowy oraz Gminny Dzień Dziecka w Gąsawie
VI Pałucki Festyn Ludowy oraz Gminny Dzień Dziecka w Gąsawie PDF Drukuj Email

VI Pałucki Festyn Ludowy odbył się 02.06.2018r. w Gąsawie razem z Gminnym Dniem Dziecka. Podczas Festynu odbył się Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych, podczas którego zaprezentowały się: Zespół Śpiewaczy Jesienny Kwiat z Szubina, Zespół Regionalny Pałuki z Kcyni, Gąsawska Kapela Biesiadna z Gąsawy, Zespół Śpiewaczy Pałuczanki oraz Czerwone Róże ze Żnina a także Amatorski Zespół Wokalny „Wesołe Kumoszki” ze Zbiczna. Komisja w składzie: Ryszard Ulatowski – Prezes LGD Pałuki - Wspólna Sprawa, Jacek Superczyński – Członek Zarządu LGD Pałuki – Wspólna Sprawa oraz Janusz Pryka – pracownik Żnińskiego Domu Kultury, muzyk oceniała przede wszystkim dobór repertuaru, zgodnego z tradycją regionu, sposób i styl wykonania, wyraz i walory artystyczne prezentacji oraz strój zgodny z tradycją regionu. Zwyciężył Zespół Regionalny Pałuki z Kcynii. Nagrodą był czek o wartości 1000 zł. Drugie miejsce oraz czek o wartości 500 zł komisja przyznała „Pałuczankom” ze Żnina a trzecie Amatorski Zespół Wokalny „Wesołe Kumoszki” ze Zbiczna. Nagrodą był czek o wartości 300 zł. Kolejnym punktem programu był konkurs muzyczny dla przedszkolaków na wykonanie utworu ludowego, w którym udział wzięły 4 przedszkola z terenu powiatu żnińskiego: Przedszkole Samorządowe z Gąsawy, Przedszkole Samorządowe z Janowca Wlkp., Przedszkole Miejskie nr 2 w Żninie oraz Niepubliczne Przedszkole „U Boba” w Żninie. Celem konkursu było m.in. zaszczepienie w najmłodszych uczestnikach chęci poznawania piosenek i utworów ludowych, poznawanie przez najmłodszych gwary pałuckiej i lokalnej tradycji regionu. Tutaj komisja oceniała m.in. posługiwanie się gwarą, opanowanie pamięciowe tekstu, dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny. Komisja wysoko oceniła występy wszystkich przedszkolaków. I miejsce zostało przyznane ex aequo dla wszystkich przedszkoli. Nagrodami w tym konkursie były: bilety wstępu do Miasteczka Silverado City w Bożejewiczkach oraz Rodzinnego Parku Rozrywki „Zaurolandia” w Rogowie.

Organizatorzy wydarzenia przygotowali bogatą ofertę warsztatową dla dzieci, aby zapoznać ich ze sztuką ludową i kulturą ginących rzemiosł. Dzieci zapoznały się z pracą kowala oraz wikliniarza, z którym wyplatali koszyki wiklinowe. Pod okiem garncarza lepiły naczynia z gliny, a pod okiem pań hafciarek haftowały zakładki do książki haftem pałuckim. Ponadto malowały drewniane figurki oraz pałuckie kolorowanki. Podczas Festynu odbył się również pokaz latawców oraz zabawy z latawcami, pokaz wyciskania soku z jabłek oraz jego degustacja. Na licznych stoiskach wystawienniczych można było podziwiać sztukę ludową. Dużym zainteresowaniem cieszył się sprzęt rekreacyjny dla dzieci, którego sponsorem była Gmina Gąsawa. Podczas Festynu odbyły się liczne konkursy dla publiczności m.in. bicie piany z białek tradycyjną trzepaczką, obieranie ziemniaków, nawlekanie makaronu na czas, bieg z jajkiem na łyżce na czas. Do wygrania były atrakcyjne nagrody i gadżety LGD. Scena cały czas tętniła życia. Liczne występy i koncerty oraz pokazy przyciągnęły publiczność, a każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Nie ma tego złego …” w wykonaniu Grupy Teatralnej oraz występ grupy tanecznej „Stylers”. Obie grupy działają przy GOK Gąsawa. Na scenie zaprezentował się zespół taneczny Rockin Style Crew z Mogilna oraz uczestniczka Mam Talent i X Factor - Anna Hnatowicz. Na zakończenie Festynu odbył się koncert zespołu Goosebumps. Nietuzinkowej, siedmioosobowej, energetycznej grupy, a muzyka którą tworzą to przekrój repertuaru Pop, Electronic, Hip-oraz R&B.

W trakcie wydarzenia odbyło się bicie rekordu w obronie i strzałach na bramkę hokejową. Oddano 646 strzałów. Celnie strzelono 125 bramek. Najlepszy bramkarz to Kacper Zwolenkiewicz SP Gąsawa. W biciu rekordu brało udział 10 drużyn. Najwięcej bramek (25) UKS Swarzędz.

VI Pałucki Festyn Ludowy odbywał się w ramach obchodów 10-lecia LGD Pałuki – Wspólna Sprawa pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Starosty Żnińskiego, Burmistrza Żnina, Burmistrza Janowca Wielkopolskiego, Burmistrza Barcina, Burmistrza Łabiszyna, Wójta Rogowa oraz Wójta Gąsawy. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Żnin.FM

Organizatorzy kierują serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy wzięli udział w organizacji VI Pałuckiego Festynu Ludowego: Pana Błażeja Łabędzkiego – Wójta Gąsawy, Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej – sponsora, Pani Joanny Łakomskiej – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gąsawie, Pana Mieszka Langowskiego – pracownika urzędu gminy w Gąsawie oraz pracowników gminnego stadionu w Gąsawie, Pana Janusza Pryka – członka jury, Pana Jacka Sobolewskiego, właściciela Rodzinnego Parku Rozrywki Zaurolandia – sponsora, Pana Piotra Goca – sponsora, przedszkoli, które wzięły udział w konkursie muzycznym, Kapel i Zespołów Ludowych, Wystawców, Pani Krystyny Ługiewicz i Pani Alicji Strachanowskiej, Pani Weroniki Lewandowskiej – wolontariusza, Pana Przemysława Łaseckiego, Pana Andrzeja Stachowiaka – degustacja soku, Komendy Powiatowej Policji w Żninie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Gąsawie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Obudnie, służb ochrony oraz nauczycieli, którzy obsłużyli bicie rekordu: Pana Marcina Jeździkowskiego, Sławomira Mazanego, Macieja Mazura, Marcina Cichowicza a także prowadzących Pani Anny Jareckiej i Pana Karola Nojgebauera.

Organizacja festynu była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.

hafciarki przedszkolaki otwarcie