Parafia p.w. Św. Mikołaja w Gąsawie oraz Lokalna Grupa Działania Pałuki – Wspólna Sprawa zapraszają na koncert pasyjny Józef Haydn – Oratorium Siedem Ostatnich Słów Chrystusa Na Krzyżu w wykonaniu RAFFA QUARTET. Koncert odbędzie się 13 kwietnia 2019r. (sobota) o godz. 19.00 w Kościele p.w. Św. Mikołaja w Gąsawie.

RAFFA QUARTET powstał w 2013 r. by połączyć doświadczenia młodych muzyków z różnych środowisk artystycznych, związanych z Toruniem i Bydgoszczą oraz stworzyć możliwości rozwoju na gruncie muzyki kameralnej. Muzycy skupieni są wokół Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz bydgoskiej Orkiestry Opera Nova. Artyści w swoim repertuarze sięgają zarówno po dzieła klasyków gatunku jak i współczesne kompozycje, nieustannie poszukując ciekawych rozwiązań brzmieniowych. Tworzą zespół będący fuzją pasji z energią, które dają wysublimowaną jakość.
Skład zespołu: Filip Lipski – skrzypce, Justyna Cieślak – skrzypce, Michał Rak – altówka, Cecylia Stanecka – wiolonczela, Radosław Manthey – kotrabas

Muzycy przygotowali dla Państwa niezwykle ciekawy KONCERT PASYJNY w opracowaniu na kwartet smyczkowy z kontrabasem. Na czas oczekiwania na Święto Zmartwychwstania Pańskiego zaproponują Państwu wykonanie wybitnego dzieła J. Haydna – Oratorium Siedem Ostatnich Słów Chrystusa Na Krzyżu. Jest to niezwykle przejmujący utwór złożony z siedmiu niewielkich sonat, będących muzyczną próbą zobrazowania ostatnich momentów ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. Dzieło to oparte jest na Ewangelii wg Św. Mateusza, a każdą z sonat zapowiada konkretny jej fragment odnoszący się do słów Chrystusa wypowiedzianych tuż przed ukrzyżowaniem („Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią!”, „Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze mną będziesz w raju”, „Niewiasto, oto syn Twój. Oto Matka twoja”, „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?”, „Pragnę”, „Wykonało się!”, „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego”). Ten niezwykle przejmujący utwór jest próbą połączenia słowa z dźwiękiem, umożliwiając jednocześnie rozważanie Męki Pańskiej.

Plakat RAFFA QUARTET