EFS+

Lokalna Grupa Działania Pałuki – Wspólna Sprawa realizuje projekt grantowy „Młodzi z LGD!” nr FEKP.07.02-IZ.00-0009/24 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Priorytetu 7 Fundusze europejskie na rozwój lokalny. Działanie FEKP.07.02 Wsparcie dzieci i młodzieży poza edukacją formalną programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.
Cel Projektu:
włączenie społeczne i integracja mieszkańców z obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju LGD „Pałuki – Wspólna Sprawa” na lata programowania 2023-2027.
W ramach Projektu objętego grantem planujemy aktywację i integrację społeczną 475 młodych osób.
Utworzymy i będziemy wspierać działalność klubów młodzieżowych, które umożliwią rozwijanie zainteresowań i pasji młodzieży.
Dzięki uczestnictwu w zajęciach edukacji poza formalnej, zwiększymy szanse edukacyjne młodych ludzi.
W ramach klubów młodzieżowych będą organizowane zajęcia edukacyjne, warsztaty i inne formy aktywności dla grupy docelowej.
Projekt ma na celu wsparcie lokalnych inicjatyw oraz wzmocnienie tożsamości lokalnej poprzez rozwijanie umiejętności i kwalifikacji dzieci i młodzieży.
Stworzone kluby młodzieżowe będą działać na rzecz integracji i włączenia społecznego, szczególnie uczniów zagrożonych wypadnięciem z systemu szkolnego. Projekt przyczyni się do równych szans rozwoju dzieci i młodzieży poprzez wsparcie ich uzdolnień i zainteresowań, od zajęć artystycznych i muzycznych po warsztaty z robotyki i programowania.
Ponadto, organizowane będą spotkania, zajęcia i warsztaty, które nie tylko wzbogacą wiedzę uczestników, ale także pomogą w wyborze ścieżek kształcenia i przyszłego życia zawodowego.
W ten sposób projekt nie tylko promuje tradycyjne rzemiosło, ale także wspiera rozwój społeczny i obywatelski młodzieży, przyczyniając się do budowania silnej, zintegrowanej i świadomej swojej tożsamości lokalnej społeczności.
Wszystkie działania w projekcie będą zrealizowane zgodnie z zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasadą równości szans kobiet, mężczyzn i dostępności.
Projekt „Młodzi z LGD!” stanowi odpowiedź na wyzwania społeczno-gospodarcze obszaru LSR LGD Pałuki- Wspólna Sprawa, oferując wsparcie i możliwości rozwoju dla dzieci i młodzieży uczącej się, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do poprawy warunków życia w regionie.
Projekt jest zgodny z Lokalną Strategią Rozwoju.
Grupa docelowa:
Dzieci i młodzież uczące się w wieku od 6 do 24 lat z obszaru objętego lokalną strategią rozwoju Lokalnej Grupy Działania Pałuki – Wspólna Sprawa (powiat żniński: gmina Żnin, Rogowo, Gąsawa, Janowiec Wielkopolski, Łabiszyn, Barcin i powiat mogileński: Gmina Dąbrowa). Bezpośrednimi adresatami działań będą osoby młode, w szczególności dzieci i młodzież posiadająca status ucznia szkoły podstawowej/ponadpodstawowej, które skorzystają z programów edukacji poza formalnej
Główne wskaźniki projektowe:
- Liczba uczniów szkół i placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólne objętych wsparciem 475 osób
- Ludność objęta projektami w ramach strategii zintegrowanego rozwoju terytorialnego 475 osób
- Liczba osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji objętych wsparciem w ramach edukacji pozaformalnej 475 osób
- Liczba uczniów, którzy nabyli kwalifikacje po opuszczeniu programu162 osób
Okres realizacji projektu:
od 01.01.2024 do 31.12.2029 r.
Całkowita wartość projektu: 3 629 411,85 zł
Całkowita wartość dofinansowania projektu z EFS+: 3 447 941,25 zł
#FunduszeEuropejskie
Lokalna Grupa Działania „Pałuki – Wspólna Sprawa” realizuje projekt grantowy „Młodzi duchem z LGD!” nr FEKP.07.04-IZ.00-0013/24 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Priorytetu 7 Fundusze Europejskie na rozwój lokalny. Działanie FEKP.07.04 Wspieranie Integracji Społecznej
programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.
Cel Projektu:
Aktywizacja i integracja seniorów poprzez organizację różnorodnych zajęć i wspieranie działalności istniejących organizacji seniorskich, takich jak Uniwersytety Trzeciego Wieku (UTW) oraz kluby seniora. Projekt ma na celu zwiększenie zaangażowania społecznego, poprawę jakości życia osób starszych oraz zwiększenie aktywności społecznej seniorów poprzez regularne zajęcia i spotkania.
Poprawa integracji społecznej: Seniorzy będą mieli okazję do nawiązywania nowych znajomości i wzmacniania więzi społecznych.
Grupa docelowa:
Projekt skierowany jest do wszystkich mieszkańców z terenu LSR, którzy ukończyli 60 r.ż. (powiat żniński: gmina Żnin, Rogowo, Gąsawa, Janowiec Wielkopolski, Łabiszyn, Barcin i powiat mogileński: Gmina Dąbrowa).
Główne produkty i rezultaty:
Całkowita liczba osób objętych wsparciem: 363
Liczba osób starszych objętych wsparciem w klubach seniora, gospodarstwach opiekuńczych i Uniwersytetach Trzeciego Wieku-363
Liczba osób, których sytuacja społeczna uległa poprawie po opuszczeniu programu-124
Liczba objętych wsparciem klubów seniora, gospodarstw opiekuńczych i Uniwersytetów Trzeciego Wieku-20
Całkowita wartość projektu: 4 685 268,63 zł.
Całkowita wartość dofinansowania Projektu z EFS+: 4 451 005,19 zł
Okres realizacji projektu: od 01.01.2024 do 31.12.2029 r.
#FunduszeEuropejskie